Skontaktuj się z nami telefonicznie 507 207 600 lub na e-mail kontakt@angelevents.pl

Jak znaleźć dobrego DJ-a na wesele ? Część 2

Część 2. Ile środków finansowych przeznaczyć na oprawę muzyczną i ile kosztuje dobry DJ weselny?

To bardzo ważne pytanie, bo wiadomo, że każdy liczy się z przysłowiowym groszem a przy organizacji wesela jest tyle oczywistych i nieoczywistych wydatków, że Młodzi zaczynając zbierać finanse do kupy, często łapią się za głowę.

 

Raczej jest tendencja, żeby zrobić coś taniej niż drożej, ale tutaj pojawia się kolejne pytanie, na czym możemy zaoszczędzić a na jakie dobra i usługi nie warto żałować pieniędzy?
Ten jeden z najważniejszych dni w naszym życiu będziemy wspominali zapewne do końca naszych dni, a i nasi goście będą mieli go długo w pamięci.
To czy zapamiętają go pozytywnie w dużej mierze zależy właśnie od całej oprawy muzyczno-wizualnej i prowadzenia.

Na pewno nie powinniśmy oszczędzać na jedzeniu i dobrej muzyce, gdyż te dwie rzeczy goście wspominają najdłużej 🙂 Oczywiście ważne są też inne kwestie, jak sala weselna, wystrój, nasze stroje i inne, ale tutaj skupmy się na różnicy cenowej pośród oferty cenowej DJ na wesele.

Dlaczego jeden DJ weselny kosztuje 1500 zł a inny DJ na wesele aż 3000 zł?
Otóż zależy to od wielu czynników.

Po pierwsze doświadczenie.
Wiadomo, że DJ weselny, który dopiero zaczyna i wie, że nikt go nie poleci, bo po prostu go nie zna musi zachęcić klienta ceną. Oczywiście on też musi się gdzieś nauczyć i brak doświadczenia wcale nie oznacza tego, że impreza będzie kompletnie nieudana, jeśli przygotuje się do niej dobrze muzycznie.
Istnieje jednak ryzyko, że nie będzie umiał zareagować na niektóre rzeczy, które się dzieją podczas wesela. A życie jest nieprzewidywalne i czasem trzeba umieć improwizować, aby nie dać się ponieść w nerwach paraliżującym emocjom.
DJ weselny im więcej gra, tym więcej przypadków podczas różnych imprez w swoim życiu przeszedł. Radzi sobie grzecznie i asertywnie z gośćmi, którzy czasem wraz ze zwiększającym się spożyciem procentów mogą np. chcieć przejąć didżejkę we własne ręce 😉 lub np. zamienić przyjęcie w karaoke 😉 Oczywiście nie ma nic przeciwko, jeśli Para Młoda wyraża na to zgodę, gorzej jeśli nie, a goście zabrali mikrofony i chcą śpiewać jakby byli na konkursie Must Be The Music 😉
Przypadków na weselu jest bardzo dużo i kiedyś piszę największe "przygody" i wpadki weselne, kiedy misternie i starannie przygotowany wcześniej plan, jak to powiedział Siara Siarzewski, wylądował…

Po drugie.
Jakość sprzętu, na którym gra DJ weselny oraz ilość i niezawodność sprzętu nagłaśniającego i oświetlającego naszą uroczystość.
Zrozumiałe jest, że DJ weselny, który ma tańszy sprzęt, mniej zainwestował może sobie pozwolić na niższe ceny. O ile tutaj droższa i prestiżowa konsoleta DJ-ska lub kontroler oprócz wizualnych atrakcji nie zrobią aż tak dużej różnicy w jakości prowadzonego muzycznie przyjęcia, to już sam sprzęt nagłaśniający czy kolumny wraz suboowferem już ogromną. Dobre nagłośnienie nie powinno męczyć, ale cały czas wraz z dobrą muzyką, zachęcać swym miłym brzmieniem do tego, żeby goście tupali nóżką, nawet odpoczywając za stołem  . Ważna jest też niezawodność, jakość i moc sprzętu, więc warto przed wyborem DJ na wesele sprawdzić na jakim sprzęcie gra, czy nie jest to tani zawodny bubel, który przy jakimś najdrobniejszym potrąceniu wyłączy się i już nie zagra.
Najlepszy sprzęt nagłaśniający, to taki specjalny przewidziany do eventów, że nawet bardzo głośno puszczona muzyka nie zniszczy membrany głośnika a przy jakimkolwiek uderzeniu czy spadnięciu na twardą posadzkę jest tak zabezpieczony, że będzie nadal grał.
Czyli po pierwsze jakość dźwięku, po drugie niezawodność sprzętu.

Po trzecie oświetlenie.
Ilość, jakość, gust.
Kwestia oświetlenia, to bardzo ważna sprawa, gdyż nie od dziś wiadomo, że światło bardzo oddziałuje na samopoczucie ludzi a także pobudza lub czasem nazbyt jasne onieśmiela. Podczas długoletniej praktyki zawodowej Angel Events w graniu i prowadzeniu wesel zauważyłam ciekawą tendencję. Im jaśniej na dworze i światło dzienne oświetla salę taneczną, tym większa sztywność wśród gości i krępacja na parkiecie. Natomiast wraz z zapadającym zmierzchem, następuje zwolnienie blokady hamującej . Na pewno ma na to wpływ też ilość wzniesionych toastów, ale co tu dużo mówić, przytulne i zachęcające światło, to też klucz do sukcesu dobrej zabawy. Często fotografowie chcący mieć dobry film i ostre ujęcia zapalają górne jasne światła podczas najlepszej zabawy gości na parkiecie. Niestety takie praktyki nierzadko kończą się zejściem wielu osób z parkietu. Dlatego zwracajmy uwagę, czy nasz kamerzysta ma sprzęt filmujący ze specjalnie wmontowanym lub dołączanym światłem, żeby podczas najlepszej zabawy rejestrował uroczystość bez potrzeby rozpalania wszystkich jasnych świateł.
Profesjonalny DJ na wesele będzie miał w swojej ofercie zarówno światło bardziej "dyskotekowe" oświetlające sam parkiet taneczny, jak i tzw. oświetlenie architektoniczne, czyli pozwalające nadać kolor ścianom wokół parkietu lub/i sali jadalnej.
Doświadczony DJ weselny wie też jak ustawić światła, aby były miłe dla oka i przyjazne dla fotografa, który podkreśli na zdjęciach to piękne oświetlenie. DJ na wesele zsynchronizuje również efekty świetlne ze sobą, tak aby współgrały z muzyką.
Warto o to pytać podczas rozmowy, bo od razu zobaczycie Państwo czy DJ weselny ma pojęcie o dekoracji światłem i czy ma odpowiednio dużo sprzętu oświetleniowego.
Przy doborze świateł, zawsze warto też zwrócić uwagę na to jakie oświetlenie dekoracyjne posiada sala weselna, choć z doświadczenia wiem, ze nigdy jedno światło nie koliduje z drugim a wręcz przeciwnie, bardzo ładnie się uzupełnia.

Czyli ile wydać na DJ-a weselnego?
Średnio ceny DJ na wesele w Polsce kształtują się od 1500 zł do 3000 zł.
Zależy to od wyżej wymienionych czynników i oczywiście tez od lokalizacji.
Jeśli nas nie stać na DJ-a z najwyższej półki, warto wypośrodkować koszty i zapłacić od 2000 zł do 2500 zł w zależności od wariantu, jaki owy DJ weselny oferuje. Na oprawie muzycznej i prowadzeniu nie należy oszczędzać.
Tym bardziej, że liczy się tez sama prezencja DJ na wesele, jeśli ten na życzenie Pary Młodej ma brylować wśród gości i zachęcać do dobrej zabawy.

Oczywiście optymalnym wariantem byłoby wziąć duet DJ na wesele i wodzirejkę, zgraną parę, która współpracuje ze sobą wiele lat i się uzupełnia. Wtedy koszta mogą być trochę wyższe - choć nie zawsze, ale ten jeden z najważniejszych dni w naszym życiu będzie na pewno zagrany i poprowadzony po mistrzowsku.